FŐNIX SZABADEGYETEM A pszi-jelenségek ismertetése…

A pszi-jelenségek ismertetése
A tudományos parapszichológiai (pszi-)jelenségek alapvetően két fő csoportba sorolhatók: ESP (érzékszerveken túli észlelet) és PK (pszichokinézis), illetve közvetetten idetartozhat a HKÉ (halálközeli élmény).
A pszi-jelenségek általános definíciója: élőlény és környezete közötti olyan kölcsönhatások, amelyeket nem az ismert fizikai hordozók közvetítenek.
1 ESP-jelenségek
Az ESP (Extra-Sensory Perception) mozaikszó jelentése érzékszerveken túli észlelés. Olyan jelenségeket sorolnak ebbe a kategóriába, amelyeknél valamilyen érzékelés – pontosabban információszerzés – történik, de nem ismerjük az érzékelés módját, csupán kizárni tudjuk az általunk ismert fizikai érzékszervek közreműködését az érzékelés folyamatából.
Az idetartozó jelenségek a következők:
Telepátia (gondolatátvitel):
Olyan élőlény és élőlény (tudat és tudat) közötti információkapcsolat, melyet nem az ismert fizikai hordozók közvetítenek.
tehát itt alapvetően a tudattartalom észleléséről van szó.
Clairvoyance (távérzékelés):
Az élőlénynek (tudatnak) a tárgyi környezetről, annak eseményeiről és állapotairól történő információszerzése az ismert fizikai hordozók közvetítése nélkül.
(A „clairvoyance” szó tisztánlátást jelent, de a magyar fordításokban nem ez a használatos, mivel könnyen összetéveszthető a természetgyógyászatból ismert azonos nevű, ám némileg más jelentésű fogalommal. Helyette a „távérzékelés” kifejezést használjuk. A „távolság” itt érzékszervi szeparáltságot jelent.)
Prekogníció (jövőérzékelés):
Az élőlény (tudat) azon képessége, amely olyan jövőbeni állapotokat, eseményeket észlel, amelyek a jelen állapotából logikailag kikövetkeztethetetlenek.
Itt rögtön fölmerül a kérdés, mi van akkor, ha egy prekognitív megérzésünk következtében úgy döntünk, hogy elkerüljük az adott eseményt. Például, azt álmodjuk, hogy másnap az utcán a fejünkre esik egy cserép virág, és emiatt nem megyünk másnap ki az utcára. Ekkor beavatkoztunk az észlelési folyamatba, vagyis megszűnt álmunk prekognitív jellege. Ezt hívják beavatkozási paradoxonnak.
A jövő egy lehetséges változatát álmodtuk meg..
A jövő nincs úgymond nincs kőbe vésve,bár valamilyen szinten mégis determinált.
2. PK-jelenségek
Léteznek olyan parajelenségek, amelyek nem észlelés, hanem hatás típusúak, ezeket pszichokinetikus (PK-)jelenségeknek nevezzük. A pszichokinézis az élőlénynek (tudatnak) a környezetre ható olyan képessége, amelyet nem az ismert fizikai hordozók közvetítenek.
A PK-jelenségek az alábbi módon csoportosíthatók:
MakroPK:
Olyan tudati hatás, amely az ismert fizikai hordozók közreműködése nélkül változásokat hoz létre a nyugvó anyagi környezetben.
Idetartoznak például a tárgymozgatásos, valamint kanálhajlításos esetek. Ezen jelenségekre jellemző, hogy a kísérleti személy tudata hoz létre változásokat a tőle látszólag független anyagi környezetben úgy, hogy eközben nem működik semmilyen ismert fizikai hatás.
RSPK (Recurrent Spontaneous MakroPK) ez az a jelenség ,amit mi poltergeis vagy „kopogó szellemnek” is nevezünk.
Az esetek nagy részében egy fókuszszemély köré csoportosulnak ezek a jelenségek:
hangok hallhatóak, noha láthatóan senki és semmi nem kelthetett hanghatás
(teleportáció)
Amikor tárgyak mozognak. (pl. szekrények, bútorok), vagy más eszközök eltűnnek, majd máshol ismét megjelennek
BIO PK:
A tudatnak az élő szervezetre,biológiai rendszerekre, folyamatokra gyakorolt olyan hatása, amelyet nem az ismert fizikai hordozók közvetítenek.

Scroll to Top